Nedir Bu Altın Hesabı, Nasıl Açılır?

2
16 views
Nedir Bu Altın Hesabı, Nasıl Açılır?

Nedir Bu Altın Hesabı, Nasıl Açılır? Altın hesabı, bankalar tarafından açılan ve var olan altın tasarruflarını bu hesapta biriktirmeleri için oluşturulmuş olan hesaba denir. Altın hesabı açılmasındaki amaç yastık altındaki altınların tekrar ekonomiye bir şekilde kazandırılması durumudur.  Bu hesap gelenekçi yatırımcılar yanında küresel yatırımcılarında gözde yatırım araçları arasında bulunmakta. Bankalardan altın hesabı açarak, güvenli bir şekilde altına yatırım yapabilirsiniz. Altın hesapları genellikle vadesiz açılabildiği gibi vadeli şekildede açılabilmekte. Vadeli hesaplarda gram cinsinden altın faizi de edde etmeniz mümkün.

Altın hesabı, altın fiyatlarında meydana gelen düşüşler veya yükselişlerden etkilenen bir tasarruf ürünü. Altın hesabı açarak, mevcuttaki altınlarınızı bu hesaba gram cinsinden yatırabilir hemde gram cinsinden altın alıp satabilirsiniz. Ayrıca bütçenizden ayıracağınız belirli tutarlarla gram cinsinden altın tasarrufu yapabilirsiniz. Altın hesabınızdan, düzenli altın birikimi talimatıda vermeniz mümkün.

Altın Hesabını nasıl açtırabilirim?

Banka müşterileri iseniz işiniz oldukça kolay. Size en yakın banka şubesinden ve ATM’ler üzerinden, telefon bankacılığından açabileceğiniz gibi, İnternet Bankacılığı’ndan da altın hesabınızı açabilirsiniz. Ancak mevcuttaki altınlarınızı bu hesaplarınıza aktarabilmeniz için bankalar tarafından belirli günlerde altın günleri düzenlenmekte. Bankanızın internet sayfasından ya da telefon bankacılığından bu günleri kolay bir şekilde öğrenebilmeniz mümkün. Bu altınlar konusunda uzman kişiler tarafından alınıyor ve gram cinsinden 24 ayar altına çevriliyor. Hesabınıza da bu şekilde yatırılıyor. Ayrıca eski tarihli yeni tarihli altın ayrımı olmaksızın. Malumunuz altınınızı, spotta satacağınız zaman eski tarihli  ve yeni tarihli altınlar arasında belli bir fiyat farkı uygulanıyor.

Altın hesabının avantajları neler?

Yatırımcılara altın tasarruflarını bankada açtıkları “altın hesabı” ile gram ve ayar cinsinden saklama imkanı sunmakta. Bankalar tarafından ayrıca bu altın hesaplarına faiz geliride işletiyor. Tabiki bu hesabı vadesizde açabilmeniz mümkün. Böylece yatırımcı altın hesabında yastık altında sakladığı altın tasarrufunu altın hesabına yönlendirerek çalınma, ayar kaybı, yıpranma gibi risklere karşı koruma imkanını da elde etmiş oluyor. Aynı zamanda gram cinsinden altın faiz geliri de elde edebiliyor.  Ayrıca bu hesabın açılmasıyla birlikte ek olarak altın birikimlerini banka kasasında saklayan yatırımcılar kasa kiralama bedelini ödemekten de kurtulmuş oluyor.

Altın hesabının dezavantajları neler?

Altın hesaplarının en büyük dezavantajı, altın fiyatlarında oluşan yüksek dalgalanmalar. Yatırımcılar bankalardaki altın birikimini bozdurmak istediğinde alış ve satış arasında ciddi farklar oluşmakta. Ayrıca yatırımcı altın hesabını bozdurmak ya da yatırımını artırmak istediği zaman altın hesabı sunan bankalar mesai saatleri dışında hizmet veremiyorlar. İnternet bankacılığı üzerinden 7 gün 24 saat bu işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Ancak mesai saateleri dışında burada da altın alış ve satış fiyatları üzerinde ciddi farklar oluşmakta. Bu durum yatırımcıları piyasalarda yaşanacak risklere ya da avantajlara karşı korumasız bırakıyor.

Altın hesabı açmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Bazı bankalar daha önceleri altın hesaplarından hesap işletim ücreti alıyorlardı, Ancak yeni nesil şubesiz bankacılık hizmetleri bu tür mevduat ürünlerinden herhangi bir masraf talebinde bulunmuyor. Bu nedenle şubesiz bankacılık hizmetlerinden hesap açmayı tercih etmenizde fayda var.

Altın Hesabını nereden ve nasıl kapatabilirim?

Altın hesabınızı, size en yakın banka şubesinden kapatabileceğiniz gibi İnternet Bankacılığı kullanıcısı iseniz; ilgili başlıkta yer alan “Altın Hesabı Kapama”ya girerek hesap kapama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı üzerinden Hesap kapama işleminin yapılabilmesi için Altın Hesabı bakiyenizin “0” olması gerekmektedir. Kapatmak istediğiniz hesapta gram altın bulunması durumunda ilk önce altın satış işlemine girerek hesabınızdaki gram altınları vadesiz TL hesabına aktarmanız ya da başka bir Altın Hesabınıza/Yatırım Hesabınıza virman yapmanız gerekmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here