Bakan açıkladı! İşte imar barışında toplanan para

2
22 views
Bakan açıkladı! İşte imar barışında toplanan para

Merak ettiğiniz soruyu Bakan açıkladı! İşte imar barışında toplanan para. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum: “Bugüne kadar İmar barışı başvuru sayısı 5 milyon 160 bine kadar ulaştı. Toplamda 2 milyar 800 milyon civarında ise imar barışından para toplandı” diye ifade etti.

Kurum, Moskova’da bu sene 12’ncisi düzenlenen Proestate Gayrimenkul Emlak Yatırım Fuarı’nda, ziyaretçilere Türkiye’deki emlak fırsatlarını anlatan kurum gazetecilerinde bu yöndeki sorularına açıklık getirdi.

Bakan Kurum, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’te yabancılara mülk satışını da düzenleyen ilgili bölüme de değinmiş oldu. Düzenlemenin mevcut inşaat sektörü için çok önemli bir adım olduğunun altını çizen Kurum, sektörün bu sayede tekrar ayağa kalkacağını ve atağa geçeceğini dile getirdi.

Son 5 yılda inşaat sektörü tarafından yabancılara 12 milyar dolar civarında gayrimenkul satışı yaptıklarını belirten Murat Kurum, “Yabancıların son 5 yılda aldıklarını bir yılda almalarını sağlayacak tanıtımlar yapmamız gerekiyor.” diye sözlerine devam etti.

Böyle fuarlarının tanıtım açısından çok önemli olduğunun altını çizen Kurum, “Biz Bakanlık olarak bu tür fuar ve tanıtımlara güçlü bir şekilde gideceğiz. Ben elde satışta bekleyen konutların hızlı bir şekilde satılmasına yönelik bir düzenleme olduğunu düşünüyorum. Bu vatandaşlık sürecini de çok kısa bir zamanda bitirmiş olacağız. Yani buna ilişkin yeni bir düzenleme de olması şart.” ifadelerini kullandı.

Bakan açıkladı! İşte imar barışında toplanan para

Bakan kurum gazetecilerin bu yöndeki sorularına toplamda bugüne kadar 5 milyon 160 bin başvurunun olduğunu ve toplamda 2 milyar 800 milyon civarında ise imar barışından para toplandığını ifade etti.

Yabancıya konut satışında 2019 hedefleri ortaya kondu

Yabancıya olan konut satışındaki hedefe ilişkin sorulan bir soruya karşılık ise Kurum, “2019 hedefimiz 10 milyar dolar.” diye cevap verdi.

“İnşaat sektöründe Rusya ile iş birliğine gidilip gidilmeyeceğine ” ilişkin soru üzerine Kurum, Türkiye’nin yurt dışındaki yaklaşık 368 milyar dolarlık işinin yüzde 19,5’inin Rusya ile yapıldığını, bunun daha da artırılması gerektiğini ifade etti.

İki ülke liderlerinin bu konudaki beklentilerinin yaklaşık 100 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan Kurum, hem bu seviyeye ulaşılması hem de 27 milyar dolarlık ticaret hacminin artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Yüklenici firmaların sorunlarını ayrıca dinlediklerini belirten Kurum, Türkiye’den inşaat malzemesi getirilmesi ve işçilik konusundaki maliyetlerin aşağıya çekilmesi noktasında neler yapabileceklerinin  görüşüldüğünü dile getirdi.

İmar barışı nedir?

İmar barışı ile ruhsatı bulunmayan kaçak ya da imar mevzuatına aykırı olarak yapılmış yapılar kayıt altına alınmış olacak. İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihinden önce tamamlanan konut ya da iş yerlerini kapsamakta. Yani bu tarihten sonra yapılan yapılar bu haktan yararlanamamakta. 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvurusunu yapan ve istenilen şartları sağlayan kişiler Yapı Kayıt Belgesi almaya hak kazanacak. Başvurular Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yapılacağı gibi e-devlet üzerinden de yapılabilir. Hesaplamalar rayiç bedel üzerinden hesaplanacak.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here