Dask Nedir, Hesaplaması Nasıl Yapılır?

4
34 views
Dask Nedir, Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Dask Nedir, Hesaplaması Nasıl Yapılır? İnsanlar için evleri çok önemlidir. Çünkü yaşamlarının çoğunu evlerinde vakit harcayarak geçirirler. Bu evleri almak için çok fazla fedakârlık yaparlar. Oturdukları evleri satın almak için yüksek miktarda ödeme yapmaları gerekir. Bu ödemeleri yapmak için yaşamlarında çoğu şeyleri erteleyerek birikim yaparlar. Evlerini satın aldıktan sonra ise herhangi bir afet karşılığında yıllarca süren emekleri heba olmasın diye sigorta yaptırırlar. Bu yaptırılan sigorta zorunludur. Oluşabilecek bir afet sonucunda evinizde oluşan hasarın belirli bir kısmının karşılanması amacı ile bu sigorta yaptırılır. Bu sigorta DASK sigortası olarak bilinir. Türkiye’de yaşanan 1999 depremi sonrası Doğal Afet Sigortaları Kurumu sigortayı zorunlu hale getirmiştir.

DASK Nedir?

DASK sigortası olarak bilinen sigorta çeşidi yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Çoğunlukla insanlar depremlere karşı önlem olarak bu sigortayı yaptırsalar da genel olarak bu sigorta oluşabilecek her türlü afet ve doğal afet karşılığında evi korumak amacı ile yaptırılır. Türkiye genel olarak bir deprem bölgesi olduğu için insanların depreme öncelik vererek bu sigortayı yaptırmaları aslında normal karşılanmalıdır. Her yıl yenilenmesi zorunlu olan bir sigortadır. Ayrıca tüm binalar için geçerlidir. Oluşabilecek her türlü hasara karşı bir nevi evinizi teminat altına almak gibi düşünebilirsiniz. Afet ve doğal afetler sonrasında evinizde oluşabilecek 150.000 TL’ye kadar olan hasarlarınızı karşılar. Doğal afetler dışında ev eşyalarında oluşacak hasarlar bu sigorta ile karşılanmaz. Bunlar için ayrı sigorta çeşitleri vardır.

DASK Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Zorunlu deprem sigortası yani DASK her sene yapı maliyetlerine göre bir teminat miktarı sizlere sunar. Eğer yeni bir bina yaptırırken zorunlu deprem sigortası yaptıracaksanız binaya harcanacak toplam masraf baz alınacaktır. Bu sigorta sadece binalar için geçerlidir. Yani arsanız, araziniz varsa bu sigortadan yararlanamazsınız. Sigortayı yaptırmak için belirli şeyler gerekmektedir. Sigorta yaptıracak kişinin adı soyadı, TC kimlik numarası, adresi, telefon numarası ve ev ile ilgili kısacası bütün tapu bilgileri gerekmektedir. Yaptırılan DASK sigortası zorunlu olarak her sene yenilenmelidir. Böylece yıllarca çalışıp çabalayıp aldığınız evinizi güvence altına alabilirsiniz.

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here