Konut Kredisinden İpotek Kaldırma İşlemi

3
17 views
Konut Kredisinden İpotek Kaldırma İşlemi

Konut kredisinden potek kaldırma işlemi, daha önce konut almak için kullanmış olduğunuz konut kredisinin borcunun bitmesiyle yapılması gereken bin süreçtir. Borcun bitmesine müteakip ipoteğin kaldırılması için başvuru yapılmalıdır. Başvurunuzu yapmadan önce konut kredisini çemiş olduğunuz bankadan bocun bittiğine dair borcu yoktur kağıdı almalı ve daha sonra tapu ve kadastro dairelerine dilekçeyle başvurunuzu yapmalısınız.

Bankalardan konut almak üzere çekilen konut kredisi borcu bitene kadar ilgili banka tarafından alınmış olun konut üzerine ipotek konulmaktadır.Bankalar bu işlemler taşıt kredilerinde de uygulamaktadır. Konulan ipotek yüzünden bankaya olan borcunuz bitene kadar almış olduğunuz evi bir başkasına satamaz yada devredemezsiniz. Zaten bankalar da evin üzerine ipotek koyma koşuluyla müşterilerine konut kredisi vermekte. Bankalar bu yolla kendi alacağını garanti altına almaktadır. Bankaların ipotek koyma talebi, tapu ve kadastro dairelerince yapılmakta.

İpotekli evin kredi borcunun ödemediğim durumda ne olur

Eğer konut kredisi kullanarak bir ev aldıysanız bankalar tarafından alacağını garantilemek amacıyla bu eve ipotek koydurmuş olacaktır. Bu ipotek koyma işlemi sonucu olarak da banka sizden alacağını tahsil edemezse yani bankaya olan borcunuzu ödemez iseniz banka evi satma hakkına sahiptir. Aman dikkat! Yasal olarak taksitlerinizi üç ay ya da  90 günlük ödememeniz durumunda bankalar evi satışa çıkartma hakkına sahip oluyorlar. Bunun yanında bankalar evi satışa çıkartabileceği gibi bu eve el koyabilir de. İşte bu yüzden eğer borcunuzun tamamını ödediyseniz ilk yapılması gereken evinizin üzerinde bulunan ipoteğin kaldırılması işlemlerinin başlatılması gerekir.  Kaldırma işlemi banka tarafından yapılması gerekirken maalesef yapılmıyor bu işlem size kalabiliyor. Bu yüzden ilgili tapu dairelerine kaldırma işlemi için başvurmuanız gerekiyor.

Konut Kredisinden İpotek Kaldırma İşlemi

Konut almak için bankalardan kullandığınız konut kredinizin borcu bittiğinde yapılması gereken ilk iş banka tarafından konulan konuttaki ipoteğinin kaldırılması olmalı. İpotek kaldırma işlemleri ilgili tapu müdürlüklerinden başlatılarak yapılabiliyor. İpotek kaldırma işlemini ilgili bankanın yapması gerekiyor ancak bankalar bu işlemi yapmadıkları gibi size yaptırmakta. Eğer bu konuda ısrarcı olursanız bankalar ipotek kaldırma işlemlerini başlatabiliyor. Ancak ısrarlarınız bir sonuç vermiyor ise sizin bu işlemleri yapmanız gerekmekte. Yapmanız gereken ilk iş bankaya olan konut kredisi borcunun sona erdiğine dair borcu yoktur yazısı almak. Alınacak bu belgeyle tapu ve kadastro dairelerinden işlemlere başlanabilir. Borcun bitmesiyle ve işlemlerin başlatılmasıyla evinizin üstündeki ipotek kalkmış olacaktır.

Konut kredisinin borcunun bitmesinden sonra dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunuyor. Öncelikle borcu yoktur kâğıdı alındıktan sonra başvuru yapıldığını daha önce söylemiştik. Ancak bu borcu yoktur yazısı için bankalar belli miktarda ücret talep edebiliyorlar. Fakat böyle bir ücretin sizden talep edilmemesi gerekli. Eğer bu ücret talep edilerek borcu yoktur yazısı verildiyse hemen kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyetine başvuru yapılarak sizden talep edilerek alınan bu ücreti geri talep edebilirsiniz. İpotek kaldırma işlemi için herhangi bir ücretin banka müşterisi tarafından ödenmesi açıkcası doğru bir işlem değil. Borcu yoktur kağıdı için bankalar tarafından talep edilen ücret genellikle 100 TL ve 300 TL aralığında olmakta. Eğer bu ücret ödendiyse geri ödenmesi için tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Tamda aradığım içerik. İpotek kaldırma işlemini yapmadığım için tapuda satış yapamadım maalesef. Sonra aklıma geldi hem zaman kaybı oldu hemde sıkıntı yaşadım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here