Eft İptali Nasıl Yapılır?

2
17 views
Eft İptali Nasıl Yapılır?

Eft nedir, eft iptali nasıl yapılır ? EFT işlemini gerçekleştirip ve onay verirken dikkatli olmanız gerekmekte. Eft işleminde yapacağınız herhangi bir yanlışlık, uzun süren prosedürlerle boğuşmanıza neden olacaktır.

Ticaret ve globalleşme sayesinde, ülkeler arasındaki sınırlar bankalar tarafından hayalen kaldırılmıştır. Bu sayede geliştirilen sistemlerle birlikte, herkes istediği ülkeye ve bölgeye para transferleri yapabilir. Doğru bilgiler ve gerçek hesapların varlığı halinde, sorunsuz bir şekilde işlemler tamamlanır. Bankaların kendi içerisindeki para transferini içeren havalede herhangi bir sorun yoktur. Yanlışlıklar daha kolay bir yolla ve uygun yazışmalarla çözülür. Ancak para transferi yollarından bir diğeri olan EFT için aynı durum söz konusu değildir. EFT, farklı bankalar arasındaki hesapların birbirleriyle olan para transferlerini konu alan bir işlemdir. Bu yüzden EFT işlemini gerçekleştirir ve onay verirken dikkatli olunması gerekmektedir. Herhangi bir yanlışlık, uzun süren prosedürlerle boğuşmanıza sebep olacaktır.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

Farklı bankalar arasındaki para transferlerini konu alan EFT işleminde bazen yanlışlıklar meydana gelebilir. Kişi veya kurum yanlış biliniyorsa, IBAN numarası doğru değilse, banka ve hesap numarası yanlışsa; EFT işlemi sağlıklı bir biçimde yerine getirilemeyecektir. Bu işlemleri yapan kişiler EFT işlemlerini iptal etmek isteyeceklerdir. İptal işlemlerinin gerçekleştirilmesi için EFT’nin Banka Genel Müdürlüğü’nce onaylanmamış ve gerçekleştirilmemiş olması gerekecektir.
• İnternet bankacılığı hizmetinizi kullanıyorsanız, EFT işlemi bekleyen para transferleri bölümünde duruyor olacaktır. Burada onaylanmamış bir EFT emriniz varsa, yanlışlığı fark ettiğiniz andan itibaren iptal işleminizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.
• Eğer telefon bankacılığı kullanıyorsanız, EFT işlemi yerine getirilmediği ve onaylanmadığı süre dahilinde iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede gerekli bilgileri müşteri temsilcilerine ileterek, EFT iptalini sağlayabilirsiniz.

Karşı Tarafa Ulaşan EFT Nasıl İptal Ettirilir?

EFT; karşı tarafa ulaşmadığında bile iptali zor bir işlemdir. Bu yüzden karşı tarafa ulaşan EFT’lerin ne kadar zor bir prosedüre maruz kalacağı açıkça bellidir. Çünkü para transferi gerçekleştirilmiş ve para karşı tarafa ulaştırılmış olur. İşlemin sonrasında bir yanlışlık varsa, bankalar arası resmi prosedürler devreye girecektir. IBAN numarasını yanlış yazarken yaptığınız bir işlemde öyle bir IBAN numarası yoksa, paranızın geri iadesi daha kolay olacaktır. Fakat alıcı bilgilerinin eksik girilmesi ve hesabın sahibinin adının yanlış bilgiler şeklinde yazılması halinde; EFT işlemi gerçekleştirilmez ve otomatik olarak sahibinin hesabına para geri yatırılır.

2 YORUMLAR

  1. Gerçekten EFT işlemini gerçekleştirip ve onay verirken dikkatli olmanız gerekmekte. Geçen gün başıma gelen hadisede aynı. İptal ettirene kadar akla karayı seçtim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here