Ptt Çocuk Parası Ödeme Dönemleri

3
24 views
Çocuk Parası Doğum Parası

2015 yılından itibaren devlet tarafından hayata geçirilen doğum parası yada çocuk parası yükselen yaş ortalamasının düşürülmesi amacı verilen teşvikler arasında yer almaktadır. Doğum yapan kadınlara ilk çocukları için 300 TL ödeme yapılırken, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuktan sonraki her çocuk içinde 600 lira ödeme devlet tarafından çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

Günümüzde nüfus artışı çok önemli bir konudur. Giderek yaşlanan ve nüfus artış hızı düşen Avrupa ülkeleri, bu sorunun ortadan kaldırılması için birçok farklı çözümler geliştirmektedir. Bu yüzden çocuk doğumlarına belirli teşvikler vermekte ve annelere maaşlar bağlamaktadır. Kişiler bu yüzden çocuk yapmaya karar verirler ve nüfusta belirli oranda artışlar meydana gelir. Tabi ki Avrupa’da yapılan bu teşvik karşılığını bulmamış ve yaşlı nüfus oranı artarak devam etmiştir. Ülkemizin sosyal devlet anlayışı sayesinde, gençleştirme politikası başarıyla uygulanmıştır. Bunun için çocuk yapmayı düşünen çiftlere ilk çocuk için 300 TL çocuk parası teşviki ödenecektir. Devlet ikinci çocukta bu parayı 400 TL ve üçüncü çocukta 600 TL olarak ödeme yapmaktadır. Ailelerin bu parayı alabilmeleri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurularını yapmayan ailelerin çocuk parası yatmaz ve sonrasında uzun bir işlem prosedürleri kendilerini bekler.

Doğum Parası Ödemeleri

PTT, sosyal devletin gerekliliğini sağlayacak şekilde birçok farklı uygulamayı bulundurmaktadır. PTT sayesinde birçok farklı ödemeler gerçekleştirilir ve vatandaşlara ulaştırılır. Yeni yapılan doğumlardan sonra PTT, annelere çocuk ödemeleri için kişilere PTT üzerinden hesaplar açar. PTT sorgulama ekranı sayesinde kişiler ödemelerini buradan öğrenebilir ve almak için gerekli işlemleri öğrenebilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; bu sayede ailelerin sosyal anlamda daha iyi bir geleceğe başlangıcı için teşvik paketi eşliğinde bazı yardımlar oluşturmuştur. Bu teşviklerin nakdi yönden ödeneği, çocuk başına yapılan prim ödemeleridir.

PTT Çocuk Parası Ödeme Dönemleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sistemine ailelerin başvuruları üzerine, gerekli teşvik paralarının ödenmesi için PTT’de kişiler adına hesaplar oluşturulmaktadır. Hesaplar çocukların sayısına göre kişilerin bilgileri dahilinde kullanıma hazır şekilde oluşturulmaktadır. Doğum parası ödeme dönemleri, başvurulan ayın 25’inde yatırılmaktadır. Bu sayede Ocak ayının 25’inde başvuru yapıldıktan sonra, Şubat ayının 25’inde para PTT hesabında kullanıma hazır şekilde bekleyecektir. Bu paranın kullanılması için T.C. kimliğinin kullanılarak hesaplara bakılması yeterli olacaktır. Ayrıca PTT İnternet Bankacılığı kullanılarak para kullanılabilir veya PTT’nin 24 saat hizmet veren müşteri hizmetleri aranarak gerekli bilgiler alınabilir.

Ptt Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama olarak sms ile bir hizmet sunulmamaktadır. Ancak PTT para yattığı zaman kişiye paranın çekilebileceğine dair sms ile bilgilendirme mesajı göndermektedir. Mesajı aldıktan sonra herhangi bir PTT şubesine giderek çocuk parasını almanız mümkün. Çocuk parasını çekmek için annenin şahsen başvurması ve başvuruda kimlik fotokopisini yanında bulundurması gerekmektedir.

PTT çocuk parası sorgulamanın diğer bir yolu 444 1 788 Alo PTT arayarak hesabınızda para varmı yok mu sormanızdır.

PTT çocuk parası sorgulama  işlemi bu şekilde yapılmakta olup, Eğer paranız 3 ay gibi bir süre geçmiş ancak yatırılmamış ise, bağlı olduğunuz sosyal hizmetler ilçe müdürlüğüne telefonla veya oraya giderek neden yatmadığı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here