Sicil Affı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

24
91 views
Sicil Affı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Kişiler, bankalardan aldıkları krediyi belirli bir ödeme planı dahilinde geri ödemekle yükümlüdür. Bu görevi yerine getirmedikleri takdirde uzun ve yorucu prosedürler başlar. Öncelikle kredi notunun düşmesiyle, finansal kimlik zarar görürken; ardından sicilin bozulması ve yasal süreç gelecektir. En son olarak da hacze kadar giden bu kredi ödememe durumu, kişilerin hayatlarında geri dönüşü ve telafisi çok zor günlerin başlamasına sebep olur.

Sicil Affı Nedir?

Bankalar, geri ödeme planlarına uymayan müşterileri için belirli zaman aralıklarında uyarılar yaparlar. Kredi borçlusu müşterinin 90 günü aşan ödememe durumunda, banka artık yasal hakkını kullanmak için yetkili olur. Banka, müşterisine 7 günlük son bir süre tanır ve bu süreden sonra yasal süreci başlatır. Artık ilgili borcun tahsili için avukata verilen yetki, müşterilerin başına büyük sorunlar açar. Öncelikle yasal sürecin başlamasıyla beraber, kişi artık bankaların ortak bilgi havuzunda bulunan ‘Kara Liste’ içerisinde olacaktır. Finansal anlamda sicili bozulmuş ve artık bankalar tarafından güvenilmeyecek bir kişidir. Sicil affı, işte tam da bu noktada devreye girmektedir. Devletin tasarrufu dahilinde belirli aralıklarla çıkartılan sicil affı, bu sayede temiz bir sicile sahip olmanızı ve tekrar güvenilir hale gelmenizi sağlıyor.

Sicil Affına Başvuru Nasıl Yapılır?

Affa başvurmak için öncelikle güncel ve şartları ilgili müşteriyi de içeren bir sicil affı kanunen yayınlanmış olmalıdır. Bu sayede ilgili sicil affına başvuru hakkı doğar. Borçlu müşteriler; ilgili bankalara olan kredi ve kredi borçlarını kapatmak zorundadır. Bu işlemin ardından borçlu olduğu bankaya başvuruda bulunacak ve sicil affından yararlanmak istediğini söyleyecektir. Böylece sicil affı uygulamasına dahil olacaktır. Gerekli incelemeler yapılıp, herhangi bir bankaya borcu olmadığı tespit edilen müşteriler; sicil affı uygulaması sayesinde temiz bir finansal kimliğe geri döneceklerdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu kişilerin sadece kara listeden çıktıklarıdır. Sicil affı asla kredi notuyla ilgili bir yükselmeye sebep olmaz. Çünkü kredi notu, kişilerin ödeme performansları ve düzeniyle alakalı bir konudur. İlerleyen zamanlarda yapacakları iyi ve düzenli ödemelerle müşteriler, hem bankalarla iletişimlerini hem de kredi notlarını yükselteceklerdir.

24 YORUMLAR

  1. Düzce merkezden ben Ümüt Kantemur. Selamın aleyküm paylaşımınız süper ötesi hayran bıraktı, face de paylaştım 02-12-2018 11:20:21

  2. Bingöl merkezden ben Orhan Güngör. Merhaba herkese paylaşımın harbiden mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 14-01-2019 08:00:05

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here