Engelli Personellerin Haftalık Çalışma Saatleri

1
60 views
Engelli Personellerin Günlük / Haftalık Çalışma Saatleri

Engelli personellerin günlük, haftalık çalışma saatleri 2018, engelli işçilerin hakları, engelliler fazla mesai yapabilir mi, hafta sonu çalıştırılabilir mi? Tüm bu sorularınızın cevabı yazımızda..

Bedensel ve/veya ruhsal durumundaki engelleri sebebi ile çalışma gücünden en az %40 oranında yoksun olan ve bunu mevzuatta belirtilmiş olan hususlara uygun bir sağlık kurulu raporu ile belgelemiş olan kimselere engelli denmekte. İş Kanunu ve engelli işçi çalıştırma yönetmeliğince, engelli işçi çalıştırmak ve engelli işçi iş yeri koşulları ile ilgili bir takım düzenlemeler mevcut.

Engelli İşçilerin Hakları Neler?

Kanunlara göre işveren tarafından iş yerlerinde toplam çalışan sayısı ile orantılı olarak bir engelli işçi çalıştırma zorunluğu var. Şayet bir iş yerinde çalışan sayısı 50 veya daha fazla ise, engelli işçi istihdam edilmelidir. Bu oran işyerinin yurt dışı teşkilatları hariç toplam işçi sayısının %3’ü kadardır. Yani aynı işverene ait olan o il içindeki bütün iş yerlerinde çalışan sayısına bakılarak hesaplama yapılır. Peki engelli işçilerin iş yerlerindeki hakları nelerdir, biliyormusunuz?

İşverenler, engelli işçileri işçinin mesleki, beden ve ruhsal koşullarına uygun işlerde çalıştırılmaktan sorumludur.
Engelli işçilerin, yer altı ve su altı işlerde çalıştırılmaları kanunla yasaktır.
Engelli işçilerin yani özürlü işçilerin gece çalışmalarını yasaklayıcı ayrıca bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak sağlık durumu gece çalışmasına müsait olmayan ve bunu sağlık raporu ile belgeleyen engelli işçilerin gece işlerinde çalıştırılmaları ise yasaktır.

Engelli Personellerin Haftalık Çalışma Saatleri 2018

Kanunla engelli çalışanlar için ayrıca günlük ya da haftalık bir çalışma saati belirlenmemiş durumda.  Yani engelli çalışanlar daha az saat çalıştırılır gibi bir kanı oluşmuş olsada bu doğru değildir. Çalışma saatleride diğer çalışanlarla aynı sürededir. Ancak hiç bir engelli günlük 11 saatten fazla çalıştırılamazlar ve çalıştırılacakları işte hem bedensel hem de ruhsal açıdan uygun olmalıdır.

Engelliler fazla mesai yapabilir mi?

İş Kanunu’nda bu konu ile ilgili “İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile önceden veya sonradan fazla çalışmayı kabul etmiş olsalar bile sağlıklarının elvermediği hiç bir işte çalıştırılamazlar. İş yeri hekiminin veya Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı hekiminin, bunların bulunmadığı yerlerde herhangi bir hekimin vereceği sağlık raporunuz fazla çalışmaya uygun olmadığınız yönünde ise fazla mesai yaptırılması yasaklanmış durumda.

Engelli personeller hafta sonu çalıştırılabilir mi?

Engelli personellerin ya da memurların Cumartesi ve Pazar günü yani hafta sonu çalıştırılamayacağını yönünde kanunda belirtilmiş herhangi bir madde bulunmamakta. Ancak sağlık kurulu raporu ile ilgilinin nöbet yani fazla mesai yapamayacağı belirtilmiş ise ve hafta sonu mesai saatleri dışında da çalıştırılamaz. Aksi durumlarda ise Cumartesi ve Pazar günleri çalışan bir fabrikada ya da devlet kurumunda diğer personeller gibi çalıştırılabilirler.

Ayrıca ilgili mevzuat gereği engelli vatandaşlarımız 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde ve 10-16 Mayıs sakatlar haftasının ilk gününde idari izinli sayılmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here