Banka Dışında Kredi Veren Finans Kuruluşları

3
40 views
Banka Dışında Kredi Veren Finans Kuruluşları

Hepimiz duymuşuzdur banka dışında kredi veren finans kuruluşlarını. Peki bu finans kuruluşları neler? Bu finans kuruluşlarından kredi kullanmak ne kadar güvenli? Krediyi hemen çekmem mümkün mü? Bankalardan farkı ne?

Günümüzde insanların yaşantılarını daha güzel daha cazip bir hale getirmek gibi bir ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için ise birikimler yaparlar. Bu birikimler çoğu zaman işe yarayabilir. Bir de artan fiyatlardan dolayı birikiminizin ihtiyacınızı karşılamadığını düşünün. İşte o zaman ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için kredilere başvurursunuz. Bankalar da belirli bir faiz oranı ve vade ile ihtiyaç sahiplerine kredi kullandırarak bu ihtiyacınızı giderebilmektedir. Ama başvurumuzun onaylanma garantisi yoktur.  Peki, banka kredi başvurumuzu neden onaylamaz?

Neden Bankalardan Kredi Alınmaz?

Kredi başvurusu yaptığınız zaman bu başvurunuzun onaylanma garantisi yoktur. Bankalar bu başvuruyu yapan müşterilerinin bilgilerini inceler ve çeşitli sebeplerden dolayı başvuran müşteriye kredi vermeyebilir. Bu sebepler aslında sizin için küçük detaylar olarak görülebilir ama bankalar için öyle değildir. Bu sebeplerden ilki sizin kredi notunuz olacaktır. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredi alma ihtimaliniz de o kadar yüksektir. Kredi notu düşük olduğu halde belli şartlar sağlanırsa kredi verilebilir. Bu şartlar yüksek bir gelirinizin olması ve iyi bir kefil olmasıdır. Kredi başvurusu için diğer bir detay ise, isminizin kara listede olmamasıdır. Eğer ‘Ben bankaya olan tüm borcumu ödedim’ diyorsanız şunu hatırlamakta fayda var ki; bankaya olan tüm borcunuzu ödedikten tam beş yıl sonra o listeden çıkabilirsiniz. Eğer bu sebeplerin dışında kredi alamıyorsanız demek ki kredi almak için gerekli olan şartları sağlayamıyorsunuz.

Banka Dışında Kredi Veren Finans Kuruluşları Nelerdir?

Yeni getirilen yasal düzenlemelerle beraber finans şirketleri belli kriterler sağlandığı takdirde faiz oranlarını kendileri belirlemek şartı ile kredi verebilirler. Bunlardan bir tanesi Koç Holding tarafından kurulan Koç Finanstır. Bu tarzda kurulan finans şirketleri yasal denetimden geçtikleri için en az bankalar kadar güvenilirdir. Koç Holding gibi büyük firmaların kurmuş olduğu finans şirketleri, kredi olarak verilen parayı kendi bünyelerinden veriyor ve müşteri memnuniyeti konusunda ise çok hassas davranıyorlar. Ama bu finans şirketleri bile size hemen kredi vermez. Yine önünüze çeşitli şartlar çıkabilir. Fakat bu belgeler finans şirketlerine göre farklılık gösterebilir.

Finans Kuruluşları Dışında Başka Hangi Firmalar Senetle Kredi Verir?

Büyük holdinglerin kurmuş olduğu finans şirketleri dışında kurulan ufak işletmeler de size kredi verebilir. Bu işletmeler size belirli faiz oranları ile senet karşılığı kredi verir. Bunları günümüzde bazı galerici ve kuyumcular yapar. Fakat çok güvenilir bir yol değildir ve yasal sayılmaz. Başınız belaya girebileceği gibi, can ve mal güvenliğiniz de tehlikeye girecektir. Kurumsal işletmeden kredi almadığınız için muhatabınız sadece kişiler olacaktır. Bankaların faizleri düşürdüğü için, önceliğiniz bankalara başvurmak olmalıdır. Kredi notunuz veya siciliniz kötü diye ümitsizliğe düşmenize gerek yok. Bankalar bu konularda bile ilgili kampanyalarla sizlere fırsatlar yaratacaktır.

Banka mı Diğer Finans Kuruluşları mı?

Birçok kurum ve kuruluş üzerinden kredi taleplerinizi karşılamanız olası. Eğer halihazırda bir sektör çalışanı iseniz, bu sektörün bağlı olduğu kurum ve vakıflar aracılığı ile daha cazip faiz oranları ve ödeme seçenekleriyle kredi kullanmanız sizin için faydalı olacağı kanısındayız.

Banka harici diğer kurumlar, genellikle kredi notunu göz ardı ardı ederler. Bankacılık geçmişi olumsuz olan bu kişilerin bu kuruluşlardan kredi çekmesi daha avantajlı bir seçenek haline gelmektedir. Bu kurumlar aracılığı ile kredi ihtiyacınızı karşılamadan önce detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. İşlem yapacağınız finans kuruluşunun güvenilir ve kurumsal bir yer olup olmadığını araştırmanız daha sonra yaşanması muhtemel sıkıntıların önüne geçmiş olacaktır.

İhtiyacınızı gidermek için yasal olmayan yollarda mevcut. Maalesef ülkemizde geçmişten bugüne kadar derin bir sorun haline gelmiş olan tefecilik, önlenmeye çalışılsa da varlığını hala devam ettirmektedir. Yasal olmayan bu sistem üzerinden finansman ihtiyacınızı karşıladığınız zaman çok yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıya kalmanız muhtemel. Bu tarz yerlerde senet veya sözleşme üzerinden kredi kullandırımı yapılabilmekte. Bu kişi ve kurumlardan işlem yapan birçok kişi büyük mağduriyetler yaşamış durumda. Bununla birlikte kredi taleplerini karşıladığını belirtip ve güven vermeyen bazı tüzel kuruluşlar da birçok kişiyi bu yolla dolandırmıştır. Bu yüzden kredi kullanmak istediğiniz zaman iyi bir ön araştırma yapmalı ve bu tarz uygulamalar ile finansman ihtiyacınızı karşılamaktan kaçınmanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi halde daha sonra birçok sorun ile karşılaşabilirsiniz. Amman dikkat kaş yaparken göz çıkarmanın ne size nede ailenize bir faydası var.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here