Borç Kapatma Kredisi Nedir, Nasıl Çekilir?

3
25 views
BORÇ KAPATMA KREDİSİ NEDİR, NASIL ÇEKİLİR?

Borç Kapatma Kredisi Nedir, Nasıl Çekilir? Bu kredi sayesinde diğer bankalara olan bütün borçlarınız, belirli bir limite kadar ödenir.

Özel ihtiyaçların da zorunlu ihtiyaç haline geldiği bu günlerde, kişiler düzenli gelirleriyle bile ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiler. Bu ihtiyaçların daha da zorunlu hale gelmesi, kişileri borç isteme yollarına sürükledi. Bankalar da finansal sürekliliklerini korumak ve müşterileri bankalarına bağlamak için, kişilere ve ihtiyaçlarına özel birçok çeşitte kredi imkanı sundular. Düzenli ve disiplinli banka müşterileri için bir avantaj olan kredi, bu sayede ödeme planıyla vadelendirilir ve kişiler ilgili tarihlerde ödemelerini gerçekleştirirler. Fakat, bazı kişiler de vardır ki; bu kişiler kredi çekme konusunda hevesli oldukları kadar, borçlarını geri ödeme konusunda o kadar hevesli değildir. Bu tarz kişilerin borçları ödenmeyerek tamamen bir dağ haline gelir.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Kredi alındıktan sonra, o krediyi ödeyememe durumu kredi notunu oldukça aşağı çeker. Bu zamandan sonra kredisini ödeyemeyeceğini anlayan müşteriler; bu borcu kapatmak için başka bankalardan daha yüksek vadeli krediler çekerler. Bu durumda artık belirli bir peşinatını ve faizini ödedikleri; ama karşılarında duran iki tane ödeme planı durmaktadır. Tek bir ödeme planını yerine getiremeyen bir kişinin, iki tane ödeme planını ödemesi beklenmeyecek bir durumdur. Bu yüzden kişi yavaşça borç sarmalına girer. Bu süreçte belirli süreleri bekleyen bankalar ise zamanı geldiğinde, kişiyle ilgili borçları avukatın tahsil etmesini isteyerek yasal süreci işletir. İşte bu süreç başladıktan sonra, bazı bankalar bu kredi mağduru kişiler için yeni bir kredi teklifinde bulunurlar: Borç Kapatma Kredisi. Bu kredi sayesinde diğer bankalara olan bütün borçlar, belirli bir limite kadar ödenir. Anlaştığınız banka ise ödediğiniz borç miktarının üzerine faiz ve komisyon ücreti ekleyerek, size farklı bir ödeme planı oluşturur.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Açılır?

Yasal süreç işlerken, kişi bankaya başvurup ‘Borç Kapatma Kredisi’ çekmek istediğini bildirebilir. Elbette bu kişinin kredi notunun iyi olmadığını banka bilir. Fakat; diğer bankalara olan bütün borçlarını kapatarak, sadece kendi bankasına borçlu kalınmasını isteyen bankalar, bu sayede borçlar tutarındaki anaparaya faiz ve komisyon ücreti ekleyeceklerdir. Daha ağır faiz ve şartlarda yapılan ödeme planı, kişiyi kurtarmak adına yapılsa da; yine de çok iç açıcı bir çözüm değildir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here