Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

13
37 views
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalar; kişi ve kurumlara kredi vermeyi, hem sosyal bir sorumluluk olarak hem de kendilerine finansal alan yaratmak amacıyla oldukça severler ki bu durumda olan guruplardan bir tanesi de gelir belgesiz olanlar. Gelir belgesiz kredi veren bankalar hangileridir? sorusuna cevap vermeden önce bilinmesi gereken bankanın daha çok kişinin kredi alması, bankanın uzun vadede sürekliliğini devam ettirmesi anlamına gelecektir. Tüm bu bilgiler ışığında; bankalar kredi verecekleri kişileri bir tür elemeden geçirirler. Genel olarak kredi notunuz bankaların vereceği kredilerin çıkıp çıkmamasında başrol oynar. Bankalar, havuz sisteminde biriken kredi notunuzu ve bilgilerinizi alarak, oluşturulan ödeme planlarında geri ödemede risk taşıyıp taşımadığınıza bakarlar. Bankalar risk barındıran hiçbir müşteriye kredi vermek istemezler. Kredi çekmenin bir diğer temel taşı da gelir belgenizi bankaya ibraz etmektir. Bankalar, sizin herhangi bir şekilde alacağınız krediyi ödeme gücünüzü bilmek isteyeceklerdir. Bu sayede risk analizi yapacak ve size kredi vermek konusunda kesin karar alacaklardır. Fakat geliri düzenli olmayan ve süreklilik sağlamayan kişiler böyle bir durumda kredi çekemeyecek hale geleceklerdir. Her kesimden müşteriyi bünyesinde bulundurmak isteyen bankalar da bu konuya bir çözüm bulmuşlardır. Bazı bankalar artık müşterilerine kredi verirken, gelir belgesi olmasının zorunluluğunu kaldırmışlardır.

Gelir Belgesi Kredi İçin Neden Önemlidir?

Gelir belgesi, bankaların olmazsa olmaz şekilde talep ettikleri belgelerden biridir. Kişilerin bir geliri yoksa üzerine kayıtlı bir gayrimenkul ve benzeri mal varlığının olması, gelir belgesi vermesini gereksiz kılar. Bu tarz mal varlıklarından geliri olan kişiler de bunu ispatladıkları takdirde gelir belgesi vermezler. Ayrıca bir kredi alacakken herhangi bir gelir belgesi olmayan kişiler, kredi çekecekken buldukları kefil sayesinde herhangi bir belge vermekten kaçınmış olurlar.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Tüm bu unsurları göz önünde bulundurarak gelir belgesiz kredi veren bankaların başında Akbank gelmektedir. Ev hanımları ve işi olmayan kişilere belirli bir limitle ihtiyaç kredisi imkanı tanıyan Akbank, bu kişilerden herhangi bir gelir belgesi istemez. Enpara şubesiz bankacılık sayesinde sunduğu olanakların yenisine de gelir belgesiz şekilde kredi imkanı sunmaktadır. Ayrıca Nkolay kredi ve Odeabank da evraksız ve kefilsiz şekilde kredi veren bankalardandır. CepteTeb uygulaması da gelir belgesiz kredi veren bankalardan birisidir.

13 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here