İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

3
21 views
İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

İcralık duruma düşen kişiler için, bazı bankalar çözümler üretmeye ve müşterileri bu durumdan kurtarmaya çalışır. İşte icralık olanlara kredi veren bankalar

Bankacılık sistemi; klasik zamanlarda yavaş ve maliyetli şekilde hizmet vermekteydi. Bu yüzden bankacılığın gelişme sürecinde müşteri sayısı hep sabit ve düşük rakamlarda kalıyordu. İlerleyen teknolojiden faydalanan bankacılı sektörü, bu sayede maliyetleri düşürmeye ve müşterileri sayısını arttırmaya karar verdiler. Oldukça başarılı olan bu durum, zamanla bankalara inanılmaz sayıda müşteri portföyü kazandırdı. Müşterilerin her türlü ihtiyacına karşılık veren ve o ihtiyaçları gidermeye çalışan bankalar; modern zamana geçtiklerinden itibaren kredi verme konusunda oldukça cömert davrandılar. Böylece müşteriler bankaların istediği kriterleri yerine getirerek kredi alma işlemini gerçekleştirdiler. Kredi; yapılan reklamlarla çok cazip bir seçenek gibi görünse de, ödenmediği zaman kişilerin başına çok farklı ve sıkıntılı sonuçlar doğuracaktır.

İcralık Durum Nedir?

Bankaların, kredi sözleşmesiyle müşterilerine ödeme planı vermesiyle; borçlu müşteri bir geri ödeme yükümlülüğüne girer. Asli görev, artık planlanan tarihler içerisinde bu borçları ödemek ve sıkıntılı bir duruma düşmemektir. Fakat borçlar ödenmediği takdirde bankaların bu konuda yaptırım hakkı vardır. Borçların 90 gün boyunca ödenmemesi halinde, bankalar kişilere 7 günlük son bir süre tanır. Bu zamandan sonra yasal süre başlatılır ve artık borçların tahsilatı görevli avukatlar tarafından gerçekleştirilir. Artık olay kişinin kara listeye girmesine ve icralık olmasına gelmiştir. Bankaların icra hakkına başvurması sonucunda, müşteriler artık icralık bir durumun içerisine düşmüştür.

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

İcralık duruma düşen kişiler için, bazı bankalar çözümler üretmeye ve müşterileri bu durumdan kurtarmaya çalışır. Fakat bu çözüm sürecinde, müşteri borçlarına sadık olmalı ve yerine getirmelidir. Böylece uzun vadede borçlar kapatılacak ve icralık durumdan kurtulacaktır. İcralık olanlara kredi veren bankalar:

• Denizbank: Müşterilerinden 50.000 TL’ye kadar icra borcu olanlara kredi imkanı sağlayan Denizbank, bu sayede müşterilerine büyük bir fedakarlık göstermiş oluyor. Denizbank tarafından müşterinin bütün borçları kapatılır ve onun yerine daha uzun vadeli bir ödeme planı çıkartılır.
• Akbank: 100.000 TL’ye kadar belirlediği icra ödemesi olan müşterilerine, bu borçlarını kapatmak için kredi imkanı sunan Akbank; bu sayede müşterilerini icralık durumdan kurtaracaktır.
• TEB: Düşük faizler ve uzun vadeli ödeme planıyla müşterilerine belirli bir limite kadar olan borçlarını kapatma imkanı veren TEB; kişilerin ödeme planına tekrar uymaması halinde oldukça yüksek faiz oranları uygular.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here