Araçlarda Sonbahar Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

4
26 views
Araçlarda Sonbahar Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Araçlarda sonbahar bakımı nasıl yapılmalıdır, artık herkesin bilmesi gereken konulardan birisidir. Çünkü araba eskisi gibi özel bir ihtiyaç olmaktan çıkmış ve zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu kadar yaygınlaşması sebebiyle de herkesin kullanabileceği bir ulaşım enstrümanı olmuştur. Araba kullanmak konusunda bilgi sahibi olmak ise tam anlamıyla bir araba uzmanı olduğunuzu göstermez. Aracınızın teknik özelliklerini, ilgili bakımlarını ve gerektiğinde değiştirmeniz gereken parçaları iyi bilmek zorundasınız. Bu bakımları yapmadığınızda aracınızın ömrü kısalacak ve güvenlik anlamında sorunlar ortaya çıkacaktır. Aniden ortaya çıkabilecek bir parça kopması, mekanik bir arıza veya başka bir problem; canınızı sıkacak büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden sürekli şekilde bakım yapılması ve arabanın bütün özelliklerinin en iyi durumda bulunması gereklidir.

Sonbahar Bakımının Önemi

Yaz aylarından sonra artık aracımızın soğuk kış günlerine hazırlanması gerekecektir. Bu adapte işlemleri için sonbahar bakımları oldukça önemlidir. Öncelikle yapılması gereken işlemlerden bir tanesi fren sisteminin ve lastik kalitesinin kontrol ettirilmesidir. Çünkü yoğun trafik dönemlerinde sıklıkla yapılacak dur- kalk işlemleri yüzünden aracın en çok zarar gören iki aksamı bunlar olacaktır. Eskiyen lastikler en kısa zamanda değiştirilmeli, lastiklerin hava basıncına belirli aralıklarla bakılmalıdır. Aracın ışık sistemi de kış ayları gelirken bakımı yaptırılması gerektirilen konulardandır. Bu sayede hava koşullarından dolayı kullanılacak bütün ışı sistemleri tam performans şekilde çalışıyor olmalıdır. Varsa bir bozukluk veya kırıklık, aracın yetkili servisinde tamir ettirilmelidir.

Araçlarda Sonbahar Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yağmurlu havalarda kullanılacak aracın en çok dikkat edilmesi gereken bölümlerinden bir tanesi, sileceklerin tam olarak çalışıp çalışmadığının kontrolü olmalıdır. Eski sileceklerin çalışmadığı zaman camları çizme riski ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden de sileceklerin bakımı düzgün ve periyodik aralıklarla yapılmalıdır. Aracın klima ayarlarına da dikkatli şekilde baktırmak gerekecektir. Havaların soğuduğu zamanlarda camlar buğu yapacaktır. Isıtıcılar düzgün çalışmadığı zaman buğulanma yüzünden trafikte tehlikeli durumlar yaşanabilir. Son olarak aracın yağ ve hava filtreleri kontrol edilmeli, performans anlamında bir düşüklüğe engel olacak tıkanıklık varsa; en kısa sürede yeni filtreler ile değiştirilmelidir.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here