İşte Yerli Otomobilin İlk Görüntüleri

1
37 views
İşte Yerli Otomobilin İlk Görüntüleri

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu malum geçen aylarda kurulmuştu. O grup meyvelerini vermeye başladı. İşte yerli otomobilin ilk görüntüleri. O babayiğitlerden birisi tarafından yapılan tescil başvurusu ile yerli otomobilinde ilk görüntüleri ortaya çıkmış oldu. Yapılan tescil başvurusunda otomobilin ismi ise VEO (Vestel Elekrikli Otomobil).

veo

Beş ‘babayiğit’ diye adlandırılan grup üyelerinden biri olan Zorlu Grubu, Vestel Elektronik vasıtasıyla elektrikli bir otomobil tasarımı için tescil başvurusunda bulundu.  Yapılan tescil başvurusu ile “VEO” adı verilen otomobilinin görselleri de ilk kez ortaya çıkmış oldu.

Buna göre Vestel‘in patent başvurusunu 7 Eylül 2018’de yaptığı  ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayımlandığı görülmekte. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya. Buna göre Vestel elektrikli otomobile odaklanacak gibi gözüküyor.

İşte Yerli Otomobilin İlk Görüntüleri

 

veo3

3 AYLIK İTİRAZ SÜRESİ VAR

Vestel’in tasarım tescil başvurunun yer aldığı Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 9 Ekim 2018 tarihli Tasarımlar Bülteni’nde sözkonusu tasarımla ilgili itiraz sürecine yer aldı.

Buna göre Vestel’in bu tesciline gerçek veya tüzel kişiler ile ilgili meslek kuruluşları gerekçelerini açıkça belirtmek ve ilgili yönetmelikte öngörülen şartları yerine getirmek koşuluyla, bu tasarıma 3 ay içinde itirazda bulunabilecek. “VEO” adlı otomobilin tasarımıyla ilgili itiraz süreci ise her şey yolunda giderse 2019 yılının Ocak ayı ortasında sona ermiş olacak.

ZORLU GRUBU ELEKTRİKLİ’YE ODAKLANACAK

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün bir açıklama yaparak elektrikli otomobil pazarına odaklanacaklarını, 2019 yılı sonunda da Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturmayı planladıklarını, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

Eğer Vestel konsept adı VEO olarak belirlenen bu araçla otomobil pazarına girerse akıllı telefon pazarında Venüs ile yer alan grup otomobilde de VEO ile boy göstermiş olacak.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’de Zorlu Holding’in, Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu ve Turkcell ile birlikte yüzde 19’arlık eşit payı bulunuyor.

Gürcan Karakaş’ın CEO olarak görevlendirildiği ve ilk prototipinin 2019 yılının sonunda çıkması beklenen yerli otomobil projesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ise yüzde 5’lik payı bulunuyor.

veo4

Patent başvurusunda bulunulan bu konsept tasarımın gerçekte uygulanıp uygulanmayacağını ise zaman gösterecek. Tasarımı beğenip beğenmediğinizi, tasarımla ilgili görüşlerinizi aşağıda yorum bölümünde bekliyoruz.

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here