Taşıt Kredisi Nedir, Nasıl Alınır, Ödenmezse Ne Olur?

1
17 views
Taşıt Kredisi Nedir, Nasıl Alınır, Ödenmezse Ne Olur?

İnsanların son zamanlardaki en büyük ihtiyaçlarından biri arabadır. Çünkü hem toplu taşıma da vakit kaybetmek istemez hem de gideceği yere konforlu bir şekilde gitmek ister. Durum böyle olunca araba sahibi olmak içten bile değil. Araba için insanlar yıllarca belki de birikim yapar. Fakat yüksek satış fiyatlarından dolayı istedikleri arabayı bir türlü alamazlar. Bunun için bankalara gidip taşıt kredisi adı altında kredi çekerler.

Taşıt Kredisi Nedir?

Araç sahibi olmak isteyenlere bankanın sunduğu kredi hizmetlerinden bir tanesidir. Taşıt kredisini hem sıfır araç için hem de ikinci el araç almak için kullanabilirsiniz. Fakat ikinci el araç için taşıt kredisi alırken bazı şartlar vardır. Bu şartların en başında arabanın modeli yani yaşı gelmektedir. Araç eğer beş yaşından büyük ise bu araç için kredi çekemezsiniz. Banka tarafından sizden istenen şartlar sağlandığı sürece banka taşıt kredisini size verir. Tabi her kredi çeşidinde olduğu gibi kredi notu yine çok önemlidir.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankanın sizden istediği şartları sağladığınız sürece bankadan taşıt kredisi adı altında kredi çekebilirsiniz. Bu şartlar aracın modelinden kredi notunuza kadar her şeyle ilgilidir. Eğer bu şartları sağlarsanız taşıt kredisi sayesinde araba sahibi olabilirsiniz. İlk başta kredi çekmek için bankaların vade ve faiz oranlarını iyi bir şekilde incelemeniz gerekir. Çünkü vade ve faiz miktarları bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Alacağınız araba sıfır ise aracın satış fiyatının %70’i ile %90’ını kredi olarak çekebilirsiniz. Eğer alacağınız araba sıfır değil ve beş yaşından küçük ise belirlenen satış fiyatının %60’ı ile %80’i arasındaki bir miktarı kredi olarak çekebilirsiniz. Taşıt kredisinde en fazla vade 60 aydır. Sıfır araç için çekilecek kredide kefil istenmez ve konut kredisindeki gibi araç ipotek altına alınır. Fakat ikinci el için kefil gerektiren durumlar olabilir.

Taşıt Kredisi Ödenmez İse Ne Olur?

Taşıt kredisini üst üste iki ay ödenmez ise banka kredi sahibine bir ihtarname yollar ve borcu talep eder. Eğer kişi borcu üçüncü ayda da ödemez ise size yine bir ihtarname gelir. Fakat bu ihtarnamede ödediğiniz borçlar düşer ve toplam kredi tutarı talep edilir. Ödenmediği takdirde araç banka tarafından satılır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here