Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası 2018

10
30 views
Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası 2018

Son yıllarda yüksek oranlarda artan zorunlu trafik sigortası fiyatları nedeniyle, sürücüler ile sigorta şirketleri karşı karşıya geliyor. Trafik sigortası yaptırmamanın cezası 2018 yılında ne kadar; para ve gecikme cezası ile karış karşıya gelmenizin yanında aracınızın trafikten men edilme olasılığı da oldukça yüksek. Zorunlu trafik sigortası cezasıyla ilgili aklınıza gelebilecek tüm sorularınızı bu yazımızda cevaplıyoruz.

Trafik Sigortası Zorunlu mu?

Trafik sigortası ile kasko sigortasını sürücüler olarak bizler tarafından çoğunlukla karıştırırız. Bunları hatırlatmakta fayda var çünkü bunlar iki ayrı sigorta türüdür. Ya da aracıma kasko yaptırdım trafik sigortası yaptırmama gerek yok diye düşünebilir. Tabiki bu durum sürücüyü hataya düşünür. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmakta ki amaç, kara yolu üzerinde seyreden araçların ikinci tarafa vereceği maddi ve bedensel zararları karşılamaktır. Dolayısıyla zorunlu trafik sigortası araç sahibinin kendisine veya aracına vereceği zararları karşılamaz. Trafik Kanunu’na göre trafik sigortası, Türkiye’de kara yoluna çıkan her araç için yaptırılması zorunlu bir sigorta türüdür. Ancak kasko isteğe bağlıdır, sizi ve aracınızı yangın, hırsızlık, doğal afet, çalınma vb gibi risklere karşı size teminatlar sağlar. Kasko ile hem kendinizi hem de aracınızı güvence altına alabilirsiniz.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?

Trafik sigortası yaptırmamak, olumsuz sonuçları da beraberinde getirmiş oluyor. Trafik sigortası günüde yaptırmadığınız taktirde gecikme cezaları ile karşı karşıya kalırsınız. Bu durum araç sahiplerini maliyet açısından da sıkıntılı süreçlere girmesine neden olabiliyor. Bu riski göze alarak trafik sigortası gecikmelerini hiçe sayan sürücü de olsanız, araç sigortası yaptırıp yaptırmadığınız artık online olarak sorgulanabiliyor. Gecikmenin tespit edilmesi halinde ise, sigortayı yaptırmak zorunda kalabiliyorsunuz. Aksi durumlarda sigortasız olan aracınız trafikten men edilecektir.

Trafik sigortası gecikme cezaları ;

– Trafikten men edilme,
– Aracın çekilmesi
– Maddi yaptırımlar

Daha açıklayıcı olmak gerekirse; trafik sigortasız geçirdiğiniz her gün ceza yiyorsunuz. Ne kadar geciktirirseniz o kadar cezayı ödeyeceğiniz oranda artmış oluyor. Trafik sigortası yaptırmanız gereken günün ertesi günü yaptırmanız halinde bile %5 oranında bir ceza ödemeniz gerekir.  Trafik sigortanızı geciktirmeniz yada yenilememeniz durumlarında ise kaza yapmamış bile olsanız hem kademeniz düşer hem de geciktirdiğiniz her otuz gün için % 5 oranında gecikme zammı uygulanır. Gecikme zammı oranı ise %50 ile sınırlanmış durumda. Bu kademe düşüşleri size daha pahalıya mal olacaktır.

Ayrıca trafik çevirmesi esnasında trafik sigortası yaptırmadığınız tespit edilirse ilk olarak 108 TL trafik cezası kesiliyor. 15 gün içerisinde yatırdığınızda bu ceza %25 oranında indirimden faydalanarak 81 TL‘ye düşüyor. Daha sonra yeniden yakalanmanız halinde ise aracınız trafikten men edilebiliyor ve bir çekici yardımıyla otoparka çekiliyor. Otoparkta kalma süresi ise sigortayı yaptırmanıza kadar geçerli.  Bu durumda ise kesenizin ağzını bir miktar daha açmak zorunda kalıyorsunuz çünkü hem çekici ücretini hemde otoparkta kaldığı süre içinde otopark ücretini ödüyorsunuz.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamak  hem zaman hem para kaybını beraberinde getiriyor. Hatta kaza yapma riskinizi de düşünürsek sıkıntılı bir çok sürece de girmeniz olası. Bu nedenle sigortanızı zamanın da yaptırmanızda fayda var.

10 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here