Ayakta Tedavi Teminatı Nedir, Teminatları Nelerdir?

1
31 views
Ayakta Tedavi Teminatı Nedir, Teminatları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası yaptırmak istediğimizde karşımıza çıkan sorulardan biri de genellikle ayakta tedavi teminatı isteyip istemediğimiz hususudur. Peki nedir bu ayakta tedavi teminatı yada sigorta şirketleri tarafından verilen teminatlar nelerdir. Siz sigorta yaptırırken ayakta tedavi teminatı paketi alarak hangi hakları elde etmiş oluyorsunuz. Yada tek başına sigorta şirketinden bu paketi satın alabiliyor musunuz? İşte ayrıntılar…

Ayakta Tedavi Teminatı Nedir, Teminatları Nelerdir?

Kişilerin özel sağlık sigortası yaptırmasındaki amaç sağlık işlemlerini zaman kaybetmeden sonuçlandırmak ve kendi seçecekleri bir sağlık kuruluşunda daha hızlı hizmet alabilmektir. Bu nedenlerden dolayı özel sağlık sigortaları gün geçtikçe daha çok tercih edilir hale geldi.
Özel sağlık sigortası ile sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu kurumlar, poliçenizle birlikte size bildirilecektir. Bunlar arasında hastane, sağlık merkezi hatta eczane bulunmakta. Siz dilediğiniz hastaneyi, sağlık merkezini, eczaneyi ve hekimi seçebilirsiniz. Böylece olası sağlık sorunlarınızı sizin güvenebileceğiniz ellerde, çağdaş ve kapsamlı bir hizmet anlayışı ile çözüme kavuşturmuş olursunuz.

Ayakta tedavi teminatı genel olarak; Sigortalının doktor, ilaç, tahlil, röntgen, MR, tomografi, sintigrafi, koruyucu hekimlik, fizik tedavi, 0-6 yaş çocukluk aşıları gibi masraflarının karşılandığı özel sağlık sigortası türüdür.

Ancak dikkat sigorta şirketinden sadece ayakta tedavi teminatını tek başına talep edemiyorsunuz. Genellikle kişiler daha iyi hizmet alabilmek amacıyla yatarak tedavi teminatının yanında ayrıca ayakta tedavi teminatını alıyorlar.

Ayakta Tadavi ile Yatarak Tedavi Arasındaki Farklar?

Eğer hastalığınızın tedavisi için cerrahi bir müdahale ya da hastanede yatış gerektiriyorsa kullanılan teminat türü, yatarak tedavi teminatı olmaktadır. Sigorta şirketi tarafından oluşacak olan bu  masraflar poliçede yazan yatarak tedavi limitleri çerçevesinde karşılanır. Cerrahi giderler, oda giderleri, özellikli tedavi yada yoğun bakım giderleri, suni uzuv giderleri, ameliyat malzemeleri, küçük müdahaleler, evde bakım, acil durumlar bu kapsam içresinde değerlendirilmekte.

Ayakta tedavi teminatından kasıt ise, genel olarak yatarak tedavinin kullanılmadığı durumlarda devreye girer. Sigortalının doktor, ilaç, tahlil, röntgen, MR, tomografi, sintografi, koruyucu hekimlik, fizik tedavi, 0-6 yaş çocukluk aşıları gibi masrafların karşılandığı bir teminat türüdür.

Ayakta tedavide sigortalı, tedavi masraflarının bir bölümünü devlet hastanelerinde de olduğu gibi “katılım ücreti” ödemektedir. Örneğin sağlık sigortası olan kişinin karşıladığı miktar %80, sigortalının katılım payı %20 olabilmekte. Ayakta tedavi teminatının katılım payı sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermekte.

Teminatları Nelerdir?

Ayakta tedavi teminatlarını poliçenize bakarak öğrenebilirsiniz. Ancak genel olarak sigorta şirketleri tarafından aşağıdaki teminatlar verilir:

– Doktor muayene
– İlaç
– Tanı Birimleri
– Tahlil ve Rontgen
– MR-Sintigrafi-Tomografi
– Fizik Tedavi
– Görüntüleme hizmetleri
– Laboratuar hizmetleri
– Rutin kontrol ve diagnostik

Son olarak; Özel sağlık sigortaları, hastalanmanız ya da kaza geçirmeniz durumunda tedavi ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizin ve yakınlarınızın en önemli yardımcısıdır. Büyük masraflara sebep olabilecek sağlık harcamalarınızı böylelikle poliçenizin teminat kapsamı ve teminat limitleri dahilinde karşılar.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here