Engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik hakkı

0
27 views
Engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik hakkı

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı varmıdır? Anneler erken emeklilik hakkından nasıl faydalanabilirler? Ne kadar süre pirim yatırdıktan sonra emeklililik hakkını kazanabilirler?

Engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik hakkı

Ekonomi Ajansı‘ nın yapmış olduğu habere göre 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, engelli çocuğu bulunan annelere erken emeklilik hakkı tanıyor. Mevcut kanuna göre, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan memur,işçi esnaf statüsündeki kadın sigortalıların mevcut prim ödeme sayılarının dörtte biri oranında artırım yapılıyor. Bu haktan sigortalı çalışan tüm anneler ile isteğe bağlı sigortalı veya iştirakçi anneler faydalanabilir. Sonra bu süreler, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor. Örneğin, 10 yıl hizmeti bulunanlar 12,5 yıl prim ödemiş gibi kabul ediliyor. Eklenen bu süreler neticesinde de bir o kadar emeklilik yaşınız da öne çekilmiş oluyor.

Hangi süreler dikkate alınıyor

Bakıma muhtaç engelli çocuğu olan kadınlara sağlanmış olan bu hak 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki çalışmalarınız için getirildi. Nedeni kanunun 1 Ekim 2008 tarihinde yayımlanması ve bu kanunla birlikte bu hakkın tanınmış olması. Bu nedenle, bu sürelerin hesabında, 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki çalışmalarınız dikkate alınmış oluyor. 1 Ekim 2008’den beri  çalışmakta olan engelli çocuk annesi bir kadının her 4 yıllık hizmetine 1 yıl ilave edilir. Yani her çalıştığınız ve pirimi yatırılmış olan 4 yıl için 5 yıl çalışmış ve pirimi ödenmiş gibi kabul edilir. Emeklilik yaşına öne çekilmiş olur. Örnek verecek olursak, bu durumda bulunan anne normalde 54 yaşında emeklililik hakkına sahip olsun. Bu kanunla emeklilik tarihi de 2.5 yıl erkene alınır ve 52 yaşının ortalarında emeklilik hakkını elde etmiş olur.

Engelli çocuğu bulunan anne hangi hallerde erken emeklilik hakkı elde etmiş olur?

Erken emeklilik hakkından faydalanmak isteyen annelerin yapması gereken şey son derece basittir. Ağır engelli çocuğu olduğunun tespit edilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuracak. Başvurulan yer, çocukları “hakem hastaneler” denilen sağlık kurulu bulunan hastanelere sevk edecek. Bu durumunu bir raporla belgeleyecek. Baka birinin sürekli bakımına muhtaç halleri ise şunlar:

– Kuadripleji (2 kol ve 2 bacak felci), parapleji (Belden aşağısının tutmaması), dipleji (Sadece kolların ya da bacakların hareket ettirilememesi) ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji (Vücudun tek tarafının hareket ettirilememesi) veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalık ve arızalar.

– Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.

– İki gözde yüzde yüz (Tam) görme kaybı.

– İki elin kaybı.

– Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.

– Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.

– Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler (Aşırı kilo kaybı).

– Yukarıda tespit edilen hastalık ve arızalar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen, başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan ağır hastalık ve arızalar.

Yaralanma Süresi

-Çocuğun yaşam süresince devam eder.

-Evlat edinilen çocuklar için de geçerlidir.

-Birden fazla ağır engelli çocuğu olanlara tek hak var. Çocuk Esirgeme’den sürekli yatılı faydalananlara bu hak yok.

Hangi hastanelerden rapor alınabilir?

– Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastaneleri,

– Devlet üniversitesi hastaneleri,

– Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı asker hastaneleri,

– Sigortalıların ikamet ettikleri illerde bu hastanelerin bulunmaması durumunda Sağlık Bakanlığı tam teşekküllü hastaneleri.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here