Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi

0
28 views
Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi

Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi ne kadar? İnsanlar günlük çalıştıkları işlerde ve günlük yaşamda çok fazla yorulmaktadırlar. Gün içerisinde de toplu taşımaları kullanırlar. Fakat gün içerisindeki yorgunluktan dolayı toplu taşımaya istemeyerek binerler. Çünkü hem gidecekleri yere daha yavaş, hem de kalabalık bir kitle içerisinde giderler. Durum böyle olunca artık insanlar bireysel olarak araba satın almaya ve gidecekleri yerlere kendi arabaları ile gitmeyi tercih ederler. Fakat araba aldıkları zaman bazı şeyleri zorunlu olarak yaptırmaları gerekmektedir. Öncelikle elbette kişilerin ehliyeti ve aracı sürebilecek derecede tecrübelerinin olmaları gerekmektedir. Arabanın ruhsatı ve plaka işlemlerinin halledilmesinden sonra da trafiğe çıkabilmek için gerekli evrakların tamamlanması gerekecektir. Bu evraklar; hem kişilerin kazaya maruz kaldıklarında canlarına gelebilecek zararlardan dolayı oluşacak hastane masraflarını karşılayacak, hem de arabada oluşacak maddi hasarın karşılanması için bütün giderleri ödeyecektir.

Trafik Sigortası Nedir?

Her araç sahibi tarafından yaptırılması gerekilen bir uygulamadır. Trafik sigortası sayesinde maddi hasarlı kaza oluşumlarında, bu zararlar güvence altına alınır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçların trafiğe çıkmaları mümkün değil, hatta yasaktır. İlgili sigortanın yaptırılmadan trafiğe çıkılması halinde çok yüksek cezaları vardır. Bu yüzden kişilerin sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortasının geçerliliği sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilindedir. Bu sigortanın temel niteliği, kendi aracının değil; kazaya karışan karşı tarafın zararlarını karşılamasıdır.

Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Oranları

Araç sürücüleri, trafik sigortalarını yaptırırken en düşük ve en uygun fiyatlarla, en kapsamlı sigortayı yaptırmak isterler. Aynı kaskonun içeriğinde olduğu gibi zorunlu trafik sigortasında da sigorta üzerinden bazı indirim ve düşüşler yapılacaktır. Belirlenen poliçe sürelerini hasarsız şekilde tamamlayan araç sahipleri ise sigorta şirketleri tarafından daha yüksek bir indirime tabi tutulacaklardır. Poliçe basamak tarifesi 7 aşamadan oluşmaktadır. Bu basamaklardan en yüksek indirim sahibi 7. derece basamakta olanlara uygulanmaktadır.

    • 7. Basamakta olan kişiler poliçelerinin başlangıç tarihinden sonraki 3. Yıllarına ulaştıklarında hasarları yoksa %45 gibi ciddi bir indirime sahip olurlar.
    • 1. Basamakta olan ve poliçe süresinde 3 yıldır üst üste hasarlı şekilde tamamlamış olanlara ise %150 oranında zam uygulanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here